Dlaczego warto czytać dzieciom?

03 - 04 - 2017

To, że warto czytać, jest ogólnie dowiedzionym i przyjętym twierdzeniem, jednak wśród natłoku zajęć i technologii zapominamy jak istotne dla rozwoju dzieci jest czytanie. Przyjżyjmy się zatem największym korzyściom, jakie niesie ze sobą przybliżenie magicznego świata książki naszym pociechom.

2 kwietnia, w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena obchodzimy Międzynarodowy Dzień Czytania Dzieciom, którego misją jest przypomnienie, że czytanie wraz z maluchem to nie tylko dobry sposób na usypianie naszego smyka. To przede wszystkim czynność budująca silną wieź, bo jest to czas spędzony naprawdę razem. Wystarczy na chwilę odłożyć telefon i komputer, by dziecko słysząc Twój głos poczuło bliskość i emocjonalną więź, której tak potrzebuje. Wygospodarowanie nawet 20 minut może okazać się zbawienne i stać się małym, uroczym rytuałem.

W czasach, gdy kreatywność i niestandardowe myślenie są szczególnie cenione, czytanie to nieoceniony bodzieć dla młodego umysłu. Nic nie zastąpi wyobrażania sobie przedstawionych historii i ich bohaterów. Rozmawiajcie pomiędzy kolejnymi rozdziałami książki, wspólnie tworząc Waszą wizję przeczytanych zdarzeń i miejsc. To może być również świetna okazja dla dziecka na stworzenie inspirujących rysunków i prac związanych ze wspolnie poznanymi książkami!

Jak dowiedziono, wspólne czytanie bardzo korzystnie wpływa na szybszy rozwój intelektu naszej pociechy i kształtowanie kompetencji językowych. Dziecko śledząc wydarzania nie tylko kształtuje umiejętność rozpoznawania przyczyn i skutków, lecz także szybciej uczy się liter podążając za czytanym przez nas tekstem. Nauka czytania i pisania staje się dzięki temu łatwa i atrakcyjna, zwłaszcza gdy zaczniemy czytać na zmianę lub z podziałem na role.

Co więcej doskonałym sposobem na wspólnie spędzany czas są rozmowy o przeczytanym fragmencie tekstu. Pytając się naszego maluszka szczegóły historii bardziej go angażujemy i jednocześnie przyczyniamy się do ćwiczenia pamięci i koncentracji. Bajki dla młodszych dzieci bardzo często posiadają zabawne rymowane fragmenty, których wspólne uczenie się na pamięć może sprawić dużo frajdy i radości.

Najważniejszym chyba jednak atutem książek jest ich wartość edukacyjna – to z nich czerpiemy ogromną ilość wartościowej wiedzy o świecie, której ciężko szukać w telewizji, czy grach komputerowych. Wczesne kształtowanie nawyku czytania u naszego dziecka sprawi, że czerpanie nowych informacji i poszerzanie własnych zainteresowań stanie się dla niego prawdziwą przyjemnością. Dlatego mamy nadzieję, że wspólne literackie seanse na stałe stanie się częścią Waszego dnia. Czytajcie swoim pociechom!

Dodaj komentarz
Promowane wpisy
Dlaczego warto czytać dzieciom?
03 - 04 - 2017
To, że warto czytać, jest ogólnie dowiedzionym i przyjętym twierdzeniem, jednak wśród natłoku zajęć i technologii...
Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały?
21 - 02 - 2017
Bez żadnego rezultatu powtarzasz coś po kilka razy? W końcu podnosisz głos, ale często i to, zamiast skutkować wykonaniem...
Zabawki od firmy Clementoni
10 - 01 - 2017
Jako rodzice kupujemy zabawki kilka razy w roku. Na imieniny, urodziny, Boże Narodzenie, Wielkanoc, Dzień Dziecka...Ale...
Jeździk dla dzieci – sposób na rozwój przez zabawę!
24 - 11 - 2016
Jeździki dla dzieci, należą do jednych z najskuteczniejszych zabawek do nauki chodzenia dla niemowlaków. Rozwiją mięśnie...
Poznaj nas bliżej
90.000zadowolonych klientów
10 latdoświadczenia
180.000+ tysięcyzamówień
2 latagwarancji
365 dnina zwrot
Szybki kontaktmax 2h na odpowiedź

Zamówienia telefoniczne

+48 61 610 17 53

Bądź z nami w kontakcie

i dołącz do nas na:

Infolinia

Serdecznie zapraszamy do kontaktu pon - pt w godzinach 8:00-16:00.
Napisz na adres e-mail: sklep@hitcena.pl lub zadzwoń:

+48 61 610 17 53

Płatności obsługuje

DotPay.Pl metody płatności

Dostawę gwarantują

close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.