Dlaczego wydaje nam się, że 3-latki kłamią?

20 - 09 - 2017

Wiedza dziecka dotycząca isnienia umysłu, umysłów innych osób oraz ich relacji i odniesienia do rzeczywistości odkrywana jest stopniowo. Oznacza to, że dzieci do 4 roku życia tak naprawdę nie zdają sobie sprawy z istnienia w świecie innych przekonań niż ich własne. Przekłada się to na bardzo ciekawe zjawisko jakim jest brak umiejętności oszukiwania, stawiania się w sytuacji innych osób i kłamania przez najmłodsze dzieci. Dlaczego więc rodzicom trzylatka często wydaje się, że ten specjalnie mówi nieprawdę i przekomarza się z nimi?

Dzieci w pierwszych latach swojego życia nie potrafią odróżnić rzeczywistości od tego co dzieje się tylko w ich głowach, ponieważ nie wiedzą, że posiadają umysł! Doskonale obrazuje to eksperyment przeprowadzany na grupie 3-latków i 4-latków.

Test Sally-Anne (nazywany czasem Testem Niespodziewanej Zmiany) wykorzystuje dwie lalki. Eksperymentator przedstawia je dziecku i opowiadając historię, pokazuje, jak Sally chowa piłkę do swojego koszyka. Sally wychodzi, a pod jej nieobecność niedobra Anne przekłada piłkę do swojego pudełka. Kiedy Sally wraca, dziecku zadaje się pytanie: "gdzie Sally będzie szukać swojej piłki?", sprawdzając, czy jest ono w stanie wziąć pod uwagę stan umysłu bohaterki, a więc jej brak świadomości tego, że piłka została przełożona oraz przewidzieć na tej podstawie jej zachowanie.

Zadanie poprawnie rozwiązują 4-latki obierając punkt widzenia nieświadomej laleczki i wskazując miejsce, w które to ona wsadziła przedmiot, nie wiedząc o zmianie jego położenia. Dzieci trzyletnie natomiast nie potrafią rozdzielić tego co same widziały, od tego co widzą i myślą inne osoby, dlatego też z góry zakładają, że skoro one wiedzą, to lalka również i wskazują nowe umiejscowienie piłeczki.

W pewnej chwili następuje przełomowy moment i rodzicom wydaje się, że dziecko stało się nagle sprytniejsze i nie tak łatwo daje się przechytrzyć. Dzieje się to właśnie w 4 roku jego życia, gdy zaczyna ono odróżniać swoje przekonania od przekonań innych osób oraz rzeczywistości i uświadamia sobie, że myśli są jego osobistym doświadczeniem. Dzieci zdają sobie również sprawę z istnienia prawdziwych i fałszywych przekonań na temat otaczającego świata i zaczynają częściej posługiwać się tymi drugimi, co oznacza że zwyczajnie zaczynają wtedy kłamać!

Innym popularnym zadaniem, wykorzystywanym w badaniu teorii umysłu, jest Test Zwodniczego Pudełka (zwany popularnie "Smarties", od marki cukierków, których często się w nim używa). Zadanie z takiego testu polega na tym, że dzieciom pokazuje się znajome dla nich opakowanie (np. po cukierkach) i pyta: "Jak sądzisz, co jest w środku". Kiedy maluch udzieli odpowiedzi, eksperymentator otwiera pudełko i okazuje się, że jest w nim coś niespodziewanego, np. kredki. Po zaprezentowaniu ich dziecku badacz zadaje pytanie testujące teorię umysłu: "Jak sądzisz, co powie twoja mama, kiedy spytam ją, co jest w środku?". Jeśli dziecko potrafi wziąć pod uwagę to, że jego mama, w przeciwieństwie do niego, nie widziała zawartości i będzie kierowała się opakowaniem, jest to przejaw, że posługuje się ono teorią umysłu.

Najciekawiej jest oczywiście zaobserwować to zjawisko na własnych dzieciach i uwierzyć w końcu, że są one w istocie niewinne... przynajmniej do 4 roku życia. :)

Opinie (1)
no w końcu się czegoś dowiedziałam o swojej córeczce. Dobry wpis, ciekawe czy jak nie zjada kanapki w szkole, a powie że zjadła, to tez się tego dotyczy i jej minie. Może zjada tylko w swojej głowie.
Miałeś/aś już kontakt z naszym produktem? Zostaw swoją opinię
-to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże.
Promowane wpisy
Jak nauczyć dziecko sprzątać zabawki?
04 - 10 - 2018
Generalnie dzieci nie lubią po sobie sprzątać, a rodzice robią to za nie, żeby „było szybciej”. A to tu tkwi błąd...
Pisz opinie i wygrywaj co miesiąc!
15 - 05 - 2018
Zasady Konkursu są bardzo proste.1. Kup dowolny produkt na naszej stronie.2. Po otrzymaniu zamówienia, odszukaj ten produkt...
Newsletter- Rabat 7% Na Urodziny Dziecka
11 - 05 - 2018
1. Zapisz się do newslettera i zaloguj się na swoją pocztę. 2. W skrzynce mailowej znajdziesz wiadomość z aktywacją...
Dlaczego warto czytać dzieciom?
03 - 04 - 2017
To, że warto czytać, jest ogólnie dowiedzionym i przyjętym twierdzeniem, jednak wśród natłoku zajęć i technologii...
Poznaj nas bliżej
90.000zadowolonych klientów
10 latdoświadczenia
180.000+ tysięcyzamówień
2 latagwarancji
365 dnina zwrot
Szybki kontaktmax 2h na odpowiedź

Zamówienia telefoniczne

+48 61 610 17 53

Bądź z nami w kontakcie

i dołącz do nas na:

Infolinia

Serdecznie zapraszamy do kontaktu pon - pt w godzinach 8:00-17:00.
Napisz na adres e-mail: sklep@hitcena.pl lub zadzwoń:

+48 61 610 17 53

Płatności obsługuje

DotPay.Pl metody płatności

Dostawę gwarantują

close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.