Klocki dla dzieci - jak wpływają na rozwój?
Każdy z nas bawił się kiedyś klockami… Widzieliśmy jak trwała ich „produkcyjna" ewolucja. Prostotę i drewno zastąpiono plastikowymi cudami techniki. Klocki ożyły, zaczęły mówić, świecić i chodzić. Powstały przemyślne miasta, statki kosmiczne, potwory oraz domki. Klocki i zabawy konstrukcyjne należą do zabawek, których nie powinno się zastępować niczym innym, z uwagi na ich ogromny wpływ na rozwój dziecka. Powinny one towarzyszyć naszym dzieciom od najmłodszych lat, czy nawet miesięcy. Zabawa klockami rozwija wyobraźnię, sprawność manualną, koordynację wzrokową i kreatywność. Klocki mogą być bardzo przydatne przy nauce matematyki czy rozpoznawania kolorów.
Klocki dla dzieci - uniwersalna zabawka
W początkowym okresie młody maluch będzie głównie burzył twoje budowle, chwytał pojedyncze klocki i rzucał nimi o podłogę – jest to naturalny etap w rozwoju. Rodzicom pozostaje się tylko cieszyć z tego powodu, że ich pociecha ćwiczy posługiwanie się dłońmi, w końcu za kilka lat również od tego będzie zależeć, jak poradzi sobie w szkole podstawowej. Po jakimś czasie będzie próbował zbudować swoją pierwszą budowlę z zaledwie dwóch trzech klocków, a zanim się obejrzysz będzie tworzył coraz to bardziej skomplikowane konstrukcje. Są idealne zarówno dla dziewczynek, jaki i dla chłopców. Co ciekawe dziewczynki budują konstrukcje niższe, zamknięte; natomiast chłopcy starają się budować jak najwyższe budowle.
Tak więc niezależnie od tego, czy rodzice chcą, by ich dzieci w przyszłości pracowały w branży budowlanej, czy też wybrały inny zawód, jedno jest pewne – klocki kształtują umiejętności, które są przydatne w codziennym życiu.
Jakie klocki wybrać?
Jak się okazuje niezastąpione w swej funkcji rozwojowej są, znane większości rodziców z dzieciństwa, drewniane klocki w postaci różnych brył geometrycznych, głównie prostopadłościanów. Różnica jest taka, że dziś są one zazwyczaj kolorowe i dodatkowo wpływają stymulująco na zmysł wzroku. Im dziecko jest starsze, tym większy zestaw warto kupić. Wiadomo, że wraz ze zwiększeniem liczby klocków, wzrastają też możliwości konstrukcyjne.
Wybierając klocki dostosuj je do wieku dziecka i kieruj się zasadą, (którą warto wykorzystywać przy wyborze innych zabawek) im prostsze tym lepiej rozwijają wyobraźnię. Budowanie z klocków pozwala na swobodną ekspresję dziecka, dlatego wybieraj klocki, z których można stworzyć różne konstrukcje.
Klocki najlepiej trzymać w pudełku lub kartonie w łatwo dostępnym dla dziecka miejscu. Pomoże to w nauce robienia porządku, ponieważ po zakończonej zabawie klocki zbieramy do pudełka.
Zabawa klockami to same zalety:
-
Ćwiczy zdolności manualne – a więc przygotowuje do nauki pisania
-
Ćwiczy koncentrację
-
Rozwija wyobraźnię
-
Rozwija kreatywność
-
Wspólne budowanie z klocków z rodzicami czy innymi dziećmi uczy dzielenia się
i współdziałania
Klocki edukacyjne dla dzieci - czego uczą:
-
Rozpoznawania kolorów
-
Rozpoznawania kształtów – świetne są do tego klocki drewniane
-
Klasyfikowania – mniejszy, większy
-
Działań na zbiorach
-
Liczenia
-
Relacji przestrzennych – nad, pod, prawo, lewo, obok






-to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże.