Dlaczego warto kupić matę edukacyjną dla niemowlaka?

14/03/2022
dodany przez John Doe

Maty edukacyjne to rodzaj zabawek dla niemowląt, które wywołują u dzieci ciekawość świata i stymulują rozwój zmysłów, np. wzroku, słuchu czy dotyku. Mata to zabawka, która może służyć dziecku przez pierwszy rok życia (a nawet dłużej).

Niemowlaki fascynują kolorowe zabawkami zawieszone na pałąkach nad ich główkami, a starsze bobasy wyciągają rączki w kierunku wiszących zawieszek, by je chwycić. Kiedy zabawki z czasem znudzą się dziecku, można je wymieniać na inne.

Zalety mat edukacyjnych dla niemowląt

Jest wiele różnych mat edukacyjnych – w różnych wymiarach, kolorach, z różnych materiałów i w różnej cenie. Jedne maty mają po bokach rzepy, po których spięciu materiał tworzy coś w rodzaju zabezpieczającego płotka – mata staje się mini kojcem.

Na pałąkach przywieszone są kolorowe zabawki, pluszaki, grzechotki, piszczałki, elementy szeleszczące, lusterka. Po naciśnięciu przez dziecko niektórych zabawek daje się słyszeć różne melodyjki lub dźwięki które stymulują rozwój słuchu u niemowlęcia.

Maty edukacyjne dla dzieci to coś w rodzaju domowego placu zabaw. Dziecko, które jeszcze nie chodzi, dzięki jaskrawym kolorom, różnym fakturom i interesującym elementom zawieszonym nad główką jest zachęcane do aktywności motorycznej i manualnej – przekręca się z plecków na brzuch i odwrotnie, dotyka wszystkiego, przegląda się w lusterku.

Dzięki macie edukacyjnej dziecko ma szansę wspomagać rozwój psychoruchowy. Z miesiąca na miesiąc niemowlę odkrywa nowe funkcje maty. Niektóre z mat mają wmontowane różne gadżety, np. pozytywkę zsynchronizowaną z migającymi światłami, pianinko, elementy interaktywne, piszczałki umieszczone w środku materiału, na którym leży niemowlę.

Na co zwracać uwagę, kupując maty edukacyjne?

Wybierając matę dla własnego dziecka, rodzic kieruje się różnymi kryteriami. Bierze pod uwagę np. cenę albo kolorystykę materiałów, z jakich wykonana jest mata. Co jeszcze warto uwzględnić przy wyborze maty edukacyjnej?

  • Wielkość maty– mata powinna być na tyle duża, by dziecko miało miejsce na swobodne obracanie się i zmianę pozycji. Dobrze, by końce maty były lekko podniesione albo wykończone poduszeczkami. Dzięki temu dziecko nie będzie wypadało poza obszar maty i nie stłucze sobie główki.

  • Sposób montowania maty– lepiej wybrać matę, którą się łatwo składa i rozkłada. Niektóre maty mają wygodne uchwyty do przenoszenia albo tasiemki i troczki.

  • Melodyjki– dzieci nie lubią melodii zbyt nachalnych i monotonnych. Zwykle maty edukacyjne są wyposażone w kilka różnych melodii i dźwięków – gamę C-dur, odgłosy zwierząt, melodie imitujące środki lokomocji itp.

  • Rodzaj zabawek– zabawki powinny mieć możliwość odczepiania i podczepiania nowych. Ponadto, powinny być różnokolorowe i łatwe do demontażu. Są grzechotki, piszczałki, lusterka, piłeczki, gryzaki, pluszaki itp.

Jak widać, asortyment mat edukacyjnych dla niemowląt jest dość szeroki. Jeżeli rodzicom zależy na rozwoju poznawczym i motorycznym własnych maluchów, warto zastanowić się nad zakupem ciekawej maty edukacyjnej już dziś!

Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię