Do darmowej wysyłki brakuje: 100,00 zł

Jak oswoić malucha z wodą?

12 - 06 - 2019

Patrząc na pogodę, która nam ostatnio towarzyszy postanowiliśmy trochę przybliżyć wam jak przyzwyczaić maluszka do wody. Okres wakacyjny się rozpoczął, a co za tym idzie wyjazdy na basen, jezioro czy morze razem z nim. Dzieci przeważnie uwielbiają wodę i długie w niej kąpiele. Rodzice mają wtedy ułatwione zadanie – bezproblemowo mogą dbać o higienę malucha. Jednak dzieci nie zawsze chcą zaprzyjaźnić się z wodą.
Co zrobić, gdy nasza pociecha panicznie boi się wody? Nie chce się kąpać czy wchodzić do wanny? Oto kilka sposobów na oswojenie dziecka z wodą!

Basen z niemowlakiem

Kilka lat temu z zachodu przyszła do nas moda na chodzenie na basen z niemowlętami.
Maluch po trzecim miesiącu może chodzić na zajęcia z nauki pływania. Jest to doskonały sposób, by nasz maluch nie zapomniał odruchów z życia płodowego - np. zamykania ust pod wodą. Pływanie, a w zasadzie zabawy w wodzie, są doskonałym sposobem na wsparcie rozwoju psychofizycznego bobasa. W przyszłości takie zajęcia zaowocują brakiem lęku przed wodą, szybszą nauką pływania czy większą odpornością na infekcje.

Co, gdy dziecko boi się wody?

Odruch z życia płodowego - zamykania ust pod wodą utrzymuje się do 6-8 miesiąca. Zanim jednak udamy się z dzieckiem na basen, a szczególnie w przypadku strachu malucha przed wodą, musimy go z nią oswoić. Najważniejszą zasadą towarzyszącą temu procesowi powinien być brak pośpiechu. Dziecka nie możemy do niczego zmuszać, bo osiągniemy efekt odwrotny do zamierzonego. Stopniowo wydłużajmy czas kontaktu dziecka z wodą. Absolutnie zabronione w przypadku lęków przed wodą jest wrzucanie dziecka do wody na zasadzie „od razu na głęboką wodę". Nie wolno robić tego, nawet gdy dziecko jest starsze. Takie zachowanie tylko nasili lęki malucha.

Jak oswoić wroga?

Bez względu na wiek dziecka, gdy boi się wody, nie wolno stosować zasady: od razu na głęboką wodę. Gdy nasze dziecko jest jeszcze niemowlęciem i chcemy je oswoić z kąpielą, powinniśmy zrezygnować z mycia go w jego wanience. Dla malucha bardzo ważna jest bliskość rodziców. Jeżeli będziemy przy nim, dużo łatwiej zniesie nową sytuację.
Warto dziecko kąpać w waszej wannie, trzymając je na przedramionach. Zatrudnij do pomocy partnera - jedno niech trzyma dziecko, drugie polewa je i pryska wodą. Dobrym pomysłem jest wspólna kąpiel. Wtedy ułóż pociechę na sobie. Gdy przejdziecie na kolejny etap - basen, zrób tak samo - bądźcie blisko dziecka, trzymajcie je, przytulajcie, by czuło się pewnie i nie zwraca uwagi na nowe otoczenie. Podczas kąpieli najpierw myj je delikatnie gąbką, stopniowo dodawaj polewanie dziecka wodą. Potem opryskuj mu ciało i twarz, by przyzwyczaić je do zamoczenia. Ważne jest, by dziecku kąpiel miło się kojarzyła. Dlatego możesz mu wtedy śpiewać czy opowiadać bajki, rozmawiać. Oprócz oswajania z samą kąpielą po pewnym czasie dodajmy zakładanie mu i sobie czepka.
Kolejnym etapem będzie wyprawa na basen, gdzie dalej oswajamy niemowlę z wodą. Najlepiej robić to poprzez balansowanie jego ciałkiem na wodzie, delikatnym pluskaniem wodą czy masowaniem go w wodzie. Maluchy cenią możliwość pokopania wody nóżkami, słyszenie szumu wody czy czucie jej na ciele. Nie zapominajmy jednak o bliskości i dobrym trzymaniem dziecka.

Co ze starszakiem?

Łatwiej oswoimy dziecko z wodą, jeśli będziemy przy nim, razem z nim będziemy się kąpać. Jeśli nasz maluch jest trochę większy, a boi się wody, do kąpieli w wannie warto mu dać zabawki, najlepiej takie, które będą poruszać się w wodzie. Na rynku dostępnych jest wiele takich zabawek, można także kupić mazaki do malowania po ciele w kąpieli czy krążki, które zabarwią wodę na jakiś kolor. By zachęcić dziecko do wody, możemy kupić mu okulary wodne - zachęci go to do zamoczenia głowy.
Rozmawiajmy z naszą pociechą o tym, że woda nie jest taka straszna jak mu się wydaje. Pokażmy mu ją w różnych postaciach i udowodnijmy, że wtedy się jej nie boi, np. krople deszczu, woda do picia w kubeczku. Warto też wlewać wodę do wanny stopniowo i wtedy, gdy dziecko będzie już w niej siedziało.

Miałeś/aś już kontakt z naszym produktem? Zostaw swoją opinię
-to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże.
Promowane wpisy
Konkurs
Konkurs
04 - 08 - 2021
Kupiłes produkt? -> Zrób zdjęcie i Wyślij je do nas -> Zgarnij Kasę na zakupy!ZGŁOSZENIA: facebook@hitcena.plCo...
Recenzje zabawek z naszego sklepu
Recenzje zabawek z naszego sklepu
10 - 06 - 2020
Pierwszą zabawką , którą kocha chyba każde dziecko jest piesek interaktywny! Piesek szczeka , porusza się...
Jaki rower dla dziecka wybrać?
25 - 03 - 2020
W świecie, w którym młodzież spędza coraz więcej czasu przenosząc wzrok z jednego ekranu na drugi, rower jest idealnym...
Jeździk dla dzieci – sposób na rozwój przez zabawę!
18 - 09 - 2019
Jeździki dla dzieci, należą do jednych z najskuteczniejszych zabawek do nauki chodzenia dla niemowlaków. Rozwiją mięśnie...
Poznaj nas bliżej
90.000zadowolonych klientów
10 latdoświadczenia
180.000+ tysięcyzamówień
2 latagwarancji
365 dnina zwrot
Szybki kontaktmax 2h na odpowiedź

Zamówienia telefoniczne

+48 61 666 47 32

Bądź z nami w kontakcie

i dołącz do nas na:

Infolinia

Serdecznie zapraszamy do kontaktu pon - pt w godzinach 8:00-16:00.
Napisz na adres e-mail: sklep@hitcena.pl lub zadzwoń:

+48 616 664 732

 

Płatności obsługujeDostawę gwarantują

close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.