Kiedy i jak zacząć naukę języków obcych z dziećmi?

14/03/2022
dodany przez John Doe

Znajomość języków obcych to z pewnością cenna umiejętność, która bardzo przydaje się zarówno w szkole jak i dorosłym życiu. Kiedy jednak należy zacząć naukę? Jakie techniki są najskuteczniejsze?

To, że warto znać jak najwięcej języków nie ulega wątpliwości. Rodzice i eksperci mają jednak często odmienne zdanie co do tego kiedy należy taką naukę podjąć. Rosnącą popularnością mogą się pochwalić szkoły oferujące zajęcia już dla mam w ciąży. Zajęcia te mają na celu przyzwyczajenie nienarodzonego dziecka do głosu matki mówiącej w innym języku i osłuchanie się z nowymi dźwiękami. I choć melodyka głosu mamy zawsze działa dobrze na dziecko, to nie przedstawiono dowodów na skuteczność takich technik w późniejszej nauce obcych języków.

Kiedy rozpocząć nauczanie języków obcych dzieci?

Już od najmłodszych lat dzieci przejawiają niezwykłą zdolność do przyswajania nowej wiedzy w tempie, któremu dorośli nie są w stanie dorównać. Dlatego wielu rodziców decyduje się na rozpoczęcie nauki nawet w etapie niemowlęcym. Specjaliści zalecają jednak działanie z rozwagą zwłaszcza, gdy chodzi o dzieci, u których mózg dopiero się kształtuje.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie kiedy zacząć taką naukę. Należy pamiętać, że dzieci uczą się języka ojczystego od urodzenia do pięciu lat, poznając cechujący go akcent, wymowę czy unikalną gramatykę. Dzieci, które wychowywane są od początku w rodzinie dwujęzycznej mają tendecje do posiadania mniejszego zasobu słów w obu językach. Dzieci takie często wolniej rozwijają się pod względem gramatycznym i często, nieświadome różnic mieszają słowa, rodzaje czy końcówki. Dzieje się tak głównie w przypadku, gdy dwujęzyczność jest stworzona sztucznie, czyli gdy drugi język nie jest językiem ojczystym żadnego z rodziców.

Nauka języka obcego dzieci - jak ją prowadzić?

Najlepszym sposobem na poznawanie obcych języków jest wprowadzenie nauki poprzez zabawę. Pomocne tu będą wszelkie książeczki czy zabawki edukacyjne, które w przystępny sposób pozwolą odkrywać podstawy wybranego przez nas języka. Doskonałym elementem wzmacniającym będą również bajki, piosenki czy nawet interaktywne gry, które swoją ciekawą i angażującą zawartością zachęcają dziecko do aktywnego zainteresowania się.

Wystarczy tylko 30 minut kontaktu z językiem dziennie, by zobaczyć pierwsze efekty. Można włączyć słuchowisko, bajkę czy piosenki w języku, którego dziecko zaczyna się uczyć lub pobawić się z dzieckiem interaktywną zabawką edukacyjną, która uczy danego języka. Obecnie mamy także swobodny dostęp do edukacyjnych programów telewizyjnych po angielsku. Ważne jest, aby dziecko systematyczne osłuchiwało się z językiem. Zawsze warto posiłkować się multimediami i uczyć się razem z małym uczniem.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię