Wzrokowiec, słuchowiec, czy kinesteyk - kim jest Twoje dziecko?

16 - 11 - 2017

Od tego, który typ reprezentuje Twoje dziecko, zależy, jaka forma nauki będzie dla niego najlepsza. Warto zatem go poznać i ułatwić maluchowi poznawanie świata i zdobywanie wiedzy.

Wzrokowiec - zapamiętywanie oczami

Jak sama nazwa wskazuje, wzrokowiec polega najbardziej na swoim wzroku i to właśnie za jego pomocą przyswaja najwięcej informacji. Uwielbia rysować, zdobić, wycinać, ma wyczucie barw. Każdy mały szczegół otoczenia zostanie przez niego zauważony i zapamiętany. Oglądając wystawę w muzeum zapamięta doskonale, co oglądał, opowie o obrazie, który go zachwycił, mimo że może wcale nie słuchać przewodnika. Kupując książeczkę małemu wzrokowcowi, warto wybierać taką z obrazkami, aby łatwiej mógł sobie wyobrazić całą historyjkę. W nauce pomóc mu mogą kolorowe karteczki, zakreślacze, mapy myśli, wykresy, obrazy i zdjęcia.

Każdy typ ma swoje mocne i słabe strony. Problemem wzrokowca może być to, że łatwo się „wyłącza” i nie słucha, gdy na linii wzroku pojawi się coś ciekawego. Warto wtedy odciąć dziecko od tej rzeczy i tym samym sprawić, by maluch słuchał i patrzył na rodzica.

Słuchowiec - praca poprzez słuch

Przez słuchanie następuje proces przyswajania wiedzy u małego słuchowca. Jego uszy „pracują” bez przerwy ;) i w przeciwieństwie do wzrokowca nie potrafi się wyłączyć nawet wtedy, gdy bardzo tego chce lub jest zajęty czymś innym. Jednocześnie dużo też mówi. Uwielbia prowadzić dyskusje i dopytywać o szczegóły. Szybko nauczy się rymowanek, słów piosenek lub wiersza. Zaskakuje często tym, że zna skomplikowane nazwy (np. geograficzne) zasłyszane gdzieś przypadkowo. W nauce można mu pomóc przez rozmowę o przeczytanej właśnie treści, czy obejrzanym obrazku. Słuchowiec powinien raczej czytać na głos niż w myślach, jeśli chce szybko przyswoić materiał. Póki jest mały, będą to robić jego rodzice, co (swoją drogą) ma też dużo innych zalet :). Gdy maluch pójdzie do szkoły i będzie mierzył się ze stosem lektur szkolnych, warto sięgnąć po audiobooki. Stanowią nieocenioną pomoc dla dzieciaków-słuchowców. Warto też znać słabsze strony tego typu. To, w czym dobry jest wzrokowiec, jest udręką dla słuchowca. A więc z większą trudnością będzie zapamiętywał szczegóły na zdjęciach, układał historyjkę obrazkową, czy malował stojące przed nim w wazonie kwiaty

Kinestetyk - doświadczanie i działanie

Ostatni typ – kinestetyk to człowiek, który nie potrafi usiedzieć w miejscu, a więc ciągle jest w ruchu. To tzw. „żywe srebro”, najwięcej bodźców odbiera przez ciało i dotyk. Uwielbia aktywność fizyczną i ćwiczenia z zaangażowaniem rąk i nóg. Tworzenie czegoś, np. lepienie w glinie, z plasteliny, modeliny albo odgrywanie ról to jedne z ulubionych czynności kinestetyka. Jest tu dużo możliwości zabawy i nauki przez zabawę i ruch. Można rzucać piłką sylabizując słowa albo na przykład lepić literki z plasteliny. By lepiej się skupić, dziecko może podczas nauki słówek chodzić po pokoju. Wadą tego typu jest mała umiejętność skupiania uwagi. Mały kinestetyk może mieć trudności z usiedzeniem w szkolnej ławce spokojnie i słuchaniem tego, co mówi nauczycielka. Szybko odłoży kredki, zniechęci go perspektywa słuchania czytanej mu bajki, a nauka nowej czynności wymagająca nieco wysiłku i zaangażowania będzie mu się jawić niewartą uwagi.

Wyróżnia się także typ mieszany, który jest połączeniem wybranych cech z trzech głównych typów przedstawionych powyżej. Nieważne, jaki typ osobowości reprezentuje Twoje dziecko, staraj się nie denerwować, jeśli mu coś nie wychodzi, a zrozumieć i zaakceptować jego mocne i słabe strony. Każde dziecko jest inne i to czyni świat pięknym!

Miałeś/aś już kontakt z naszym produktem? Zostaw swoją opinię
-to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże.
Promowane wpisy
Jak nauczyć dziecko sprzątać zabawki?
04 - 10 - 2018
Generalnie dzieci nie lubią po sobie sprzątać, a rodzice robią to za nie, żeby „było szybciej”. A to tu tkwi błąd...
Pisz opinie i wygrywaj co miesiąc!
15 - 05 - 2018
Zasady Konkursu są bardzo proste.1. Kup dowolny produkt na naszej stronie.2. Po otrzymaniu zamówienia, odszukaj ten produkt...
Newsletter- Rabat 7% Na Urodziny Dziecka
11 - 05 - 2018
1. Zapisz się do newslettera i zaloguj się na swoją pocztę. 2. W skrzynce mailowej znajdziesz wiadomość z aktywacją...
Dlaczego warto czytać dzieciom?
03 - 04 - 2017
To, że warto czytać, jest ogólnie dowiedzionym i przyjętym twierdzeniem, jednak wśród natłoku zajęć i technologii...
Poznaj nas bliżej
90.000zadowolonych klientów
10 latdoświadczenia
180.000+ tysięcyzamówień
2 latagwarancji
365 dnina zwrot
Szybki kontaktmax 2h na odpowiedź

Zamówienia telefoniczne

+48 61 610 17 53

Bądź z nami w kontakcie

i dołącz do nas na:

Infolinia

Serdecznie zapraszamy do kontaktu pon - pt w godzinach 8:00-17:00.
Napisz na adres e-mail: sklep@hitcena.pl lub zadzwoń:

+48 61 610 17 53

Płatności obsługuje

DotPay.Pl metody płatności

Dostawę gwarantują

close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.