Zabawki edukacyjne w duchu Montessori

14/03/2022
dodany przez John Doe

Zacznijmy może od tego co to jest Montessori?

Montessori to metoda wychowawcza stworzona ponad 100 lat temu przez lekarkę Marię Montessori, która skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym.
Stworzona przez nią pedagogika opiera się na dokładnej obserwacji dzieci oraz indywidualnemu podejściu do każdego z nich. W myśl jej filozofii należy dbać o rozwój fizyczny, intelektualny oraz duchowy dziecka. Małe dziecko idąc do przedszkola jest już na takim etapie, że bacznie obserwuje, poznaje oraz zapamiętuje swoje otoczenie. Dlatego też odpowiedni dobór zabawek jest niezwykle ważny, aby zadbać o to co podczas zabawy maluch usłyszy, poczuje i zobaczy. Wybór odpowiedniej zabawki nie może być przypadkowy...
Dzięki metodzie Montessori dzieci skupiają się na zadaniach jakie mają do wykonania, dążą do bycia samodzielnymi, są pełne cierpliwości, a także nie poddają się łatwo w swoich staraniach.
Zabawki Montessori są znane i doceniane na całym świecie!

Czym dokładnie są zabawki Montessori i czemu służą? Jakie są ich przykłady?

Jak mawiała Maria Montessori: Czego nie ma najpierw w zmysłach, tego nie ma później w umyśle.
Zabawki Montessori, mają przede wszystkim za zadanie zachęcać dziecko do rozwijania motoryki, kreatywnego myślenia i aktywności.
Dobrym przykładem są zabawki marki MalPlay takie jak: drewniane klocki rozwijające zdolności sensoryczne, kolorowe układanki drewniane lub magnetyczne uczące samodzielności, słomki konstrukcyjne, sortery i tangramy idealne do poznania kształtów i kolorów, a także przeplatanki i drewniane koraliki do nawlekania usprawniające motorykę.

Estetyka- ważny aspekt zabawek Montessori

Zabawki, mają piękne kolory i kształty, ale bardzo ważny jest również sposób ich przechowywania.
Często takie zabawki w zestawie mają woreczki z tkaniny, kartonowe pudełka, koszyczki drewniane, pojemniki, itp., po to aby prawidłowo je przechowywać. Dlaczego tak jest i jakie ma to zadanie? Otóż ma to nauczyć dziecko korzystania z takich opakowań i kształtować w maluchu poczucie estetyki i porządku.

Proponowane przez nas zabawki mają za zadanie zachęcać dziecko do chłonięcia świata przy pomocy wszystkich zmysłów! Nic lepiej nie wpływa na rozwój i pamięć jak doświadczenia zmysłowe. Maluch powinien dotykać rączkami różnych struktur, kształtów, materiałów, wąchać, smakować, oglądać -rozróżniać.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię